Tilinpäätös 2023

Ylä-Savon seurakuntayhtymän tilinpäätös vuodelta 2023 toteutui 596 461,35 euroa ylijäämäisenä, kun talousarviossa ennakoitiin alijäämäksi noin 323 000 euroa. Ennakoitua huomattavasti parempi tulos johtui pääasiassa kirkollisverotilitysten poikkeuksellisen suuresta 10,6 % kasvusta ja korkosijoitusten osittaisista arvojen palautuksista. Toisaalta toimintakate eli käyttötalouden nettokustannukset kasvoi noin 442.000 eurolla ja ylitti talousarviomäärärahat 85.000 eurolla, kun viime vuosina määrärahoja on yleensä jäänyt käyttämättä.

Seurakuntayhtymän saamien kirkollisverotilitysten poikkeuksellisen suuri kasvu johtui pääosin hyvinvointialueiden aloittamisesta aiheutuneesta verotusperusteiden muutoksesta, jonka vaikutuksesta seurakuntien ryhmäosuus verotilityksissä kasvoi 7,0 %. Lisäksi vaikka yleinen taloustilanne on ollut varsin heikko ja Suomen talous käytännössä taantumassa, ovat palkkojen ja eläkkeiden kokonaissummat silti kasvaneet selvästi. Suomen bruttokansantuotteen (BKT) arvioidaan 2023 kuitenkin laskeneen noin -1,0 %.

Vuosikate oli ylijäämäinen 1 054 660 euroa, mikä riitti kattamaan suunnitelman mukaiset poistot, joita kirjattiin yhteensä 485 003 euroa.

Investointien bruttokustannus oli 1 087 125 euroa ja merkittävimmät kohteet Varpaisjärven kirkon korjaus- ja muutostyöt, yhteensä 669 317 euroa sekä Pielaveden kirkon julkisivun korjaus- ja maalaustyöt, yhteensä 258 183 euroa. 

Vuoden 2024 talousarvion ennakoitu alijäämä on noin 159 000 euroa mutta kirkollisverokertymän pysyessä edelleen ennakoitua paremmalla tasolla ja talousarvion toteutuessa muutoin suunnitellusti, on vuoden 2024 tuloksen mahdollista olla selvästi ennakoitua parempi.

Linkki vuoden 2023 toimintakertomukseen ja tilinpäätökseen (pdf)