Varpaisjärvellä vietetään juhlamessua mikkelinpäivänä 120-vuotiaan Pyhän Mikaelin kirkon kunniaksi
Kaikki ovat tervetulleita mukaan piispa Jari Jolkkosen toimittamaan juhlamessuun ja sen jälkeen juhlaruokailuun.
Varpaisjärven Pyhän Mikaelin kirkossa on sunnuntaina mikkelinpäivänä 29.9. klo 10.00 –11.30 kirkon 120-vuotisjuhlallisuuksiin liittyvä messu, jota toimittamassa on Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkonen. Jos osallistuminen paikan päällä ei ole mahdollista, voi juhlamessua kuunnella radio Sandelsin kautta.
“Juhlamessu kokoaa yhteen seurakunnan ja saamme yhdessä iloita kirkon 120-vuotisesta historiasta ja eletystä elämästä. Kivikirkko on Varpaisjärven maamerkki ja merkittävä asia ihmisille. Juhla nostaa muun muassa mieleen sen, kuinka monet sukupolvet ovat jo näillä kirkonpenkeillä istuneet, ja tulevat sukupolvetkin tulevat näin tekemään.”
“Seurakunnan perustehtävä on edistää Jumalan valtakuntaa ja julistaa Jeesusta Kristusta maailman pelastajana. Tässä kirkossa on läsnä ihmisten koko elämänkaari, kasteista hautajaisiin. Saamme myös iloita siitä, että juhlassa on mukana ystäväseurakuntamme Tampereelta ja Unkarista. Toivotan kaikki erittäin lämpimästi mukaan tähän tilaisuuteen, ”kertoo Varpaisjärven seurakunnan kirkkoherra Matias Koponen.
Messun jälkeen on kaikille avoin juhlaruokailu Varpaisjärven seurakuntatalon salissa osoitteessa Kauppatie 17. Messuun ja ruokailuun ovat kaikki tervetulleita.
Lisätietoja
Matias Koponen
vt. kirkkoherra
Varpaisjärven seurakunta
matias.koponen@evl.fi
Puh. 0503311441
Mon Sep 09 09:57:41 EEST 2024